РІЧКОВА ДОЛИНА ПРИП’ЯТІ ВОЛИНСЬКОГО ПОЛІССЯ: СУЧАСНИЙ СТАН ТА АНТРОПОГЕННІ ЗМІНИ

Автор(и)

DOI:

https://doi.org/10.32782/naturaljournal.11.2025.31

Ключові слова:

екологічна ситуація, навколишнє середовище, трансформація, забруднення, управління природними ресурсами, заплава

Анотація

Стан річкових систем потребує постійної уваги, оскільки вони є джерелами життя. Актуальність полягає в мінімізації деградації екосистем і в припиненні втрати біорозмаїття. У сучасних умовах екологізації необхідність збереження провідної водної магістралі Волинського Полісся є важливим чинником розвитку економіки не лише цього регіону, але й області загалом. Унікальні природні комплекси є основою рекреаційної галузі загалом. Мета – оцінити екологічну ситуацію річкової долини на основі аналізу господарської діяльності та її впливу на сучасний стан, аналізу чинників якості води, виявлення основних гідроекологічних проблем у річковій долині, розроблення заходів для їх вирішення. Для цього використовувались методи, засновані як на прямих інструментальних вимірюваннях, так і на побудові різноманітних цифрових моделей, а саме математичної статистики, аналізу та синтезу, картографічний, ГІС-технологій і системного узагальнення. Наукова новизна полягає в запропонованій системі районування за якістю води в річці та її головних притоках. У процесі дослідження визначено сучасну екологічну ситуацію річкової долини Прип’яті Волинського Полісся в рамках відокремлених формацій, а також установлені чинники трансформації. Розраховано антропогенне навантаження на річкову долину та розроблені заходи вирішення гідроекологічних проблем. Установлено, що осушувальна меліорація, яка проведена в минулому столітті, змінила гідроекологіний стан заплави Прип’яті, а господарська діяльність на бідних ґрунтах, з використанням добрив, досі призводить до значного забруднення компонентів гідроекосистеми. У сучасному середовищі якість води залежить не від природних процесів, а від утручання в екосистеми антропогенних чинників. Особливо небезпечними залишаються забруднення стічними водами комунальних і сільськогосподарських підприємств. Окрім забруднення водних активів, нагальною проблемою, що потребує вирішення, є існуюча структура земель у річковій долині Прип’яті. Це пов’язано з тим, що внаслідок інтенсивного сільськогосподарського освоєння значно зменшилися площі природних угідь. За підсумками аналізу стану екології в річковій долині Прип’яті визначено, що першочерговим кроком для подолання кризової ситуації є проведення комплексного оцінювання трансформації екосистеми річки та розроблення відповідних природоохоронних заходів. Представлений комплекс досліджень і розрахунків створює сучасну наукову основу для розроблення схем раціонального природокористування з урахуванням сучасних змін.

Посилання

Головні водно-екологічні проблеми суббасейну річки Прип’ять. Басейнове управління водних ресурсів річки Прип’ять. [Електронний ресурс]. URL: https://buvrzt.gov.ua/pusrp.html (дата звернення: 12.12.2024).

Даус М.Є. Вплив водності на якість води в басейні річки Прип’ять. Гідрологія, гідрохімія і гідроекологія. 2019. № 3 (54). С. 40−42.

Методика розрахунку антропогенного навантаження і класифікації екологічного стану басейнів малих річок України / А.В. Яцик та ін. Київ, 2007. 71 с.

Національний природний парк «Прип’ять – Стохід» [Електронний ресурс]. URL: http://www.pripyat-stohid.com.ua/ (дата звернення: 16.12.2024).

Нетробчук І.М., Оласюк І.Ю. Оцінка антропогенного навантаження на долину річки Прип’ять у Волинській області. Гідрологія, гідрохімія і гідроекологія. 2020. № 8 (71). С. 15–33.

Осадчий В.І. Природні умови формування хімічного складу води водних об’єктів національного природного парку «Прип’ять – Стохід». Наукові праці Українського науково-дослідного гідрометеорологічного інституту. 2012. № 262. С. 115–145.

Поверхневі води Волині / Я.О. Мольчак та ін. Луцьк : Терен, 2019. 365 с.

Яцик А.В., Яцик І.А., Гопчак І.В., Басюк Т.О. Оцінка стану водних екосистем Волинської області за рівнем антропогенного навантаження. Вісник аграрної науки: агроекологія, радіоло-гія, меліорація. 2019. Вип. 10. С. 77–82.

Khilchevskyi V.К., Kurylo S.М., Zabokrytska M.R. Long-term fluctuations in the chemical com-position of surface waters and climate change. Monitoring of Geological Processes and Ecological Condition of the Environment : XIV International Scientific Conference proceedings. November. 2020. Vol. 1. P. 1–5. https://doi.org/10.3997/2214-4609. 202056003.

##submission.downloads##

Опубліковано

2025-03-28